Nová spálňa podľa domových dizajnérov


Klasický byt vždy pozostával a aj v súčasnosti veruže pozostáva z týchto základných miestnosti :chodbová-

ložnice


  • vstupná časť,

  • kuchynská časť,

  • časť na spanie

  • spoločenská časť


Funkčne všetky časti prežili dodnes. Niekedy síce netvoria samostatné miestnosti, ale pôvodný účel využitia sa zachováva v určitej časti bytu. Predsieň dnes tvorí pomerne  často dispozičné spojenie so spoločenskou časťou- obývačkou.  Alebo obývačka a kuchyňa vytvárajú jeden zaujímavý celok.

 Priestor určený na spánok býva ale aj v najmodernejších bytoch samostatnou miestnosťou. Iba vo veľmi malých bytoch sa časť určená na spánok nachádza v inej izbe- je jej súčasťou. Tak sú napríklad študentské malé byty, alebo jednoizbové byty seniorov.


V drvivej väčšine bytov a domov , ale spálňa je samostatná !

 Spôsob jej zariaďovania prešiel mnohými zmenami. Voľakedy v spálni boli skrine z masívu plné bielizne a oblečenia, „ periňák“ na odkladanie perín a vankúšov veru nikdy nechýbal. Uprostred stála posteľ. Niekde v miestnosti zvykol byť aj stolík so zrkadlom na úpravu zovňajšku dámy. Na zemi bol koberec.

postel


Dnešné byty a teda aj spálne sú estetické a účelné. Drevené a plávajúce podlahy sú samozrejmosťou. Dobre sa udržiavajú v čistote. Koberce vymizli úplne. Čo ostalo spoločné s minulosťou je posteľ. Už na prvý pohľad ale odlišná od tých starých. Materiálovo rôznorodá.  Základom je kvalitný niekoľko vrstvový matrac. Priestor pod posteľou je odkrytý a tak ľahko udržateľný v čistote. Pri posteliach sú  police na odkladanie  drobných vecí. Skrine sa presunuli do šatníkov. Ak aj zostali v tejto časti bytu , tak sú vstavané a umiestnené na jednej celej stene tak, že vlastne iba skrátia miestnosť , ale nenarušujú jej celkový vzhľad.

   V súčasnosti sa v spálni nachádzajú rôzne svetlá a svietidlá. Znížené podhľady s bodovými svetlami aj bočné svetlá s LED nie sú výnimkou. Sú estetické a účelné zároveň.

Nová spálňa podľa domových dizajnérov
3 (60%)1