5 vecí, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako začnete užívať doplnky s obsahom železa

V každom prípade by ste sa mali najprv poradiť s lekárom, pretože niektoré potraviny zamedzujú absorpcii železa. Nedostatok železa sa môže prejavovať v podobe únavy, zhoršením pamäte a koncentrácie.
 
Predtým, ako siahnete po doplnkoch s obsahom železa, mali by ste vedieť niekoľko vecí:

léky

1. Najprv sa poraďte s lekárom
Doplnky s obsahom železa existujú hneď v niekoľkých formách, ako sú tablety, kapsuly a kvapky. Je dôležité, aby ste dostali správnu dávku podľa svojich individuálnych potrieb, pretože príliš veľa železa v krvi môže spôsobiť otravu. Na rozdiel od niektorých iných vitamínov a živín sa veľká dávka železa nemôže vylučovať močom a hromadí sa v tkanive, čo v ťažkých prípadoch vedie k nevoľnosti, hnačke, poškodeniu pečene, dehydratácii a dokonca kóme.
Niektorí ľudia majú opačný problém nazývaný hemochromatóza, čo je porucha, ktorá môže viesť k prebytku železa v tele.
Váš lekár by mal byť schopný určiť, aký závažný je váš nedostatok železa a určiť správnu dávku pre Vás.
 
2. Pokračujte v užívaní doplnku, aj keď je hladina železa opäť v norme
Úroveň železa v krvi môže byť znormalizovaná do dvoch týždňov, ale keď už začnete s užívaním železa, mali by ste ho užívať najmenej šesť mesiacov, aby sa zároveň zvýšila hladina železa v kostnej dreni. Váš lekár mal pravidelne kontrolovať hladinu hemoglobínu.
 
3. Železo sa môže ovplyvňovať s inými liekmi
Niektoré lieky môžu brániť vstrebávaniu železa. Patria medzi ne antacidá, antibiotiká, lieky znižujúce hladinu cholesterolu, a niektoré lieky používané pri liečbe Parkinsonovej choroby a mŕtvice.

káva

4. Vedľajšie účinky
Doplnky s obsahom železa môžu spôsobiť nepríjemné príznaky, ako je zápcha, hnačka, pálenie záhy alebo tmavá lepkavá stolica.
 
5. Niektoré živiny môžu znižovať absorpciu železa
Niektoré živiny a potraviny narúšajú vstrebávanie železa. Patrí sem mlieko alebo mliečne výrobky, kofeínové nápoje a nikotín.